#upał – nowa powieść Michała Olszewskiego

15 lutego ukaże się najnowsza powieść laureata Nagrody im. R. Kapuścińskiego.

0
173
Już 15 lutego ukaże się jego najnowsza powieść Michała Olszewskiego

Już 15 lutego ukaże się jego najnowsza powieść Michała OlszewskiegoWszystko dzwoni, pika, wibruje. Klikasz, odbierasz, gnasz. Zewsząd dopadają cię setki newsów. Nie pamiętasz, co czytałeś, dlaczego, gdzie, po co. Uwięziony w wirtualnym świecie nie dostrzegasz odległej o milion lat świetlnych rzeczywistości, aż w brutalny sposób przypomni ci o swoim istnieniu.

#upał to opowieść o pułapce, w którą wpaść może każdy, o sieci, którą na nas zastawiono, o (nie)obecności, pracoholizmie, manipulacji. Autor z wirtuozerią i pozorną lekkością prowadzi czytelnika do piorunującego finału. Impulsem do jej napisania było pewne szokujące wydarzenie, które przerosło Olszewskiego-reportera: proza pozwoliła mu je opisać.

Juliusz Kurkiewicz: „Houellebecqowska powieść o tym, jak w erze mediów społecznościowych społeczeństwo przestało istnieć. Horror epoki Facebooka”.

Powtarzam tę samą czynność po raz kolejny, robię to kilkadziesiąt razy w ciągu doby, budzę się czasem w nocy, by sprawdzić, czy nic mi nie umknęło. Czasem informacje wlewają się we mnie wąską strugą, a czasem z siłą Wodospadów Wiktorii, nawet w uszach mi szumi wtedy, jakbym znajdował się w środku wietrznej sawanny. [fragment książki]

Michał Olszewski to autor wszechstronny: nagradzany zarówno za swoje reportaże, jak i literackie fikcje. Wnikliwy reporter i świetny prozaik. Pierwszy polski autor, który otrzymał Nagrodę im. R. Kapuścińskiego. Swojej kariery nie zaczął jednak od non-fiction, a od zbioru opowiadań Do Amsterdamu – jego debiut został nagrodzony I miejscem w konkursie „Znak-Proza”.

O Autorze:

Pisarz, dziennikarz, reporter, autor wielu opowiadań, esejów, wywiadów. Kierował działem reportażu w „Tygodniku Powszechnym”. Obecnie jest szefem krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Debiutował w 2003 roku zbiorem opowiadań Do Amsterdamu, którego bohaterami są młodzi ludzie z małych polskich miast. Jest autorem książek: Chwalcie łąki umajone (2005), Low Tech (2009), Zapiski na biletach (2010) nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w 2011 roku, oraz Eco-book o Eko-Bogu – zapis rozmów z ojcem Stanisławem Jaromim (2010).

Był wielokrotnie nagradzany. Za swój debiut otrzymał I nagrodę w konkursie „Znak-Proza”, w 2012 roku zdobył Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Internet Publicystyka. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego otrzymał w 2015 roku za Najlepsze buty na świecie (2014).

Olszewski w swoich książkach skupia się na tym, co zazwyczaj spychane jest na margines: Dziennikarz jest od wywlekania rzeczy, które są schowane pod powierzchnię. Jest pośrednikiem między miejscami, w których coś nie gra, coś uwiera, coś boli, a społeczeństwem, które powinno się o tym dowiedzieć – mówił w jednym z wywiadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 25 =