Kary finansowe za umowy śmieciowe mogą dotyczyć także pracowników

0
17

Nawet po kilku latach pracownik zatrudniony na umowę śmieciową może taką umowę zaskarżyć do sądu. Finansowe konsekwencje wygrania sporu o formę prawną zatrudnienia mogą być jednak dla niego dotkliwe. Jest to ryzykowne, ze względu na konieczność zapłacenia zaległych składek ZUS, zarówno przez pracodawcę jak i pracownika.

Roszczenia o ustalenie istnienia stosunku pracy nie ulegają przedawnieniu. Jednak często wyobrażamy sobie, że składki wobec ZUS uległy już przedawnieniu, skoro była to umowa sprzed wielu lat. I mylimy się. – Termin przedawnienia zaczyna się liczyć dopiero od daty zapłacenia zaległych składek ZUS przez pracodawcę – mówi Anna Gwiazda, szefowa Praktyki Prawa Pracy w Kochański Zięba i Partnerzy (KZP), a także partner w tej kancelarii prawniczej, która w tym roku w najbardziej prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Tax Awards 2017 International Tax Review wybrana została najlepszą firmą doradztwa podatkowego w Polsce.

– Takie roszczenia dotyczące ustalenia stosunku pracy mogą finansowo dotknąć pracownika, z powodu bezpodstawnego wzbogacenia się – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Gwiazda z KZP..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 20 =