Kolejne miesiące będą gorsze dla polskiej gospodarki

0
20

Po raz pierwszy w ponad 25-letniej historii polskiej transformacji gospodarczej mam tak dziwną sytuację, że jest wysoka dynamika wzrostu konsumpcji, a jednocześnie spadają inwestycje przedsiębiorstw. Spadek inwestycji będzie negatywnie wpływał na wzrost PKB w najbliższej przyszłości.

– Wyniki I kw. br. podane przez GUS są zaskakujące, bo mamy bardzo przyzwoity wzrost gospodarczy 4,0 proc., duża jest dynamika konsumpcji, a jednocześnie spadają inwestycje – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Andrzej, S. Bratkowski b. wiceprezes NBP i b. członek RPP. – Spadek inwestycji będzie miał negatywny wpływ na wzrost PKB w kolejnych kwartałach.

Dr A.Bratkowski przewiduje, że w 2017 r. wzrost PKB może się okazać niższy niż 3 proc. Ta prognoza dalece odbiega od przewidywań rządowych.

– W połowie wzrost PKB w IV kw. 2016 r. wynikał z bardzo wysokiego wzrostu zapasów przedsiębiorstw, taka sytuacja się nie powtórzy w ostatnim kwartale br., a to będzie miało wpływ na osłabienie dynamiki PKB w ostatnich trzech miesiącach 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 × 22 =