Ryzyko wyższych cen energii elektrycznej

0
17

Przed Polską duże inwestycje energetyczne, podwyższające bezpieczeństwo energetyczne. Dla przedsiębiorców i konsumentów to jednak także ryzyko wyższych cen energii elektrycznej.

Wkraczamy w okres dynamicznych zmian w elektroenergetyce. Bardzo dużo będzie się działo nie tylko w inwestycjach, ale także w systemie regulacyjnym, czyli w sferze prawa. Musimy się dostosować do zasad dotyczących emisyjności, związanych z polityką klimatyczną UE.

– Wymaga to podjęcia decyzji dotyczącej budowy polskiej elektrowni jądrowej i w przyszłości farm wiatrowych na morzu – mówi w rozmowie z MarketNews 24 Wojciech Wrochna, Szef Praktyki Prawa Europejskiego i Europejskich Regulacji Gospodarczych w firmie prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). – Te decyzje były długo odkładane przez polski rząd, a są bardzo istotne bo dotyczą zasad finansowania inwestycji. Zmiany wprowadzane do handlu emisjami na lata 2020-2027 będą dawać szereg możliwości pozyskania finansowania na budowę nowych mocy wytwórczych.

UE finalizuje prace nad pakietem czystej energii i klimatu. Na początku przyszłego roku zmiany te powinny zostać przyjęte. Wtedy będą implementowane do prawa krajowego. Zmieni się model rynku, a zmiany będą miały istotny wpływ na koszty przedsiębiorstw.

-Polska przewiduje szereg zmian w tym zakresie, przygotowujemy się w tej chwili do aukcji mocy, przeprowadzanej zgodnie z niedawno przyjętą ustawą. Wprowadzi rynek dwutowarowy, od 2020 r. Zmianie ulegnie sposób świadczenia usług systemowych – wyjaśnia ekspert z KZP. – To dobry moment, aby napisać nową ustawę Prawo energetyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 24 =