Zaostrzenie odpowiedzialności członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych

0
341

W prawie dokonywane są coraz ostrzejsze zmiany dotyczące przedsiębiorstw, dotyczące już nie tylko członków zarządu. Najnowsza wersja projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza radykalne zaostrzenie odpowiedzialności karnej członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych.

– W przepisach przejściowych, gdzieś na końcu, przemycono bardzo daleko idącą zmianę Kodeksu karnego, którą ustawodawca chciałby wprowadzić w art. 296 dotyczącym przestępstwa działania na szkodę spółki – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Katarzyna Witkowska-Moździerz, adwokat z Crido Legal J.Ziółek i Wspólnicy sp. komandytowa.

Projekt ustawy wprowadza zmiany, które pozwolą na przypisywanie odpowiedzialności karnej członkom rad nadzorczych i komisji rewizyjnych, którzy poprzez niedopełnienie swoich obowiązków, z projektu ustawy nie bardzo wiadomo jakich, mieliby doprowadzić czy też stworzyć warunki, które pozwoliłyby na popełnienie przestępstwa.

– Ta formuła jest niezwykle szeroka. Nie wiadomo jakich zachowań ta ustawa oczekuje od członków rad nadzorczych i członków komisji rewizyjnych – komentuje Katarzyna Witkowska-Moździerz

Ustawa wejdzie w życie na tyle szybko, że wiele firm nie zdąży się do niej dostosować, zmieniając swój ład korporacyjny.

– Można powątpiewać czy te zmiany wiążą się nie tylko z jakąś celowością i racjonalnością, ale w szczególności z regulacjami o charakterze konstytucyjnym i prawem międzynarodowym – ocenia ekspertka Crido.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 1 =