Przekształcenie użytkowania wieczystego przez obcokrajowca

0
259

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało się odbywać automatycznie, ale okazuje się, że obecność jednego cudzoziemca może zablokować cały proces. Dotyczy to lokali użytkowych oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz przypadków w których zgodnie z ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wymagane jest zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości.

– Taka sytuacja, gdy właścicielem lokalu jest cudzoziemiec może bardzo opóźnić cały proces przekształcania użytkowania wieczystego we własność – mówi w rozmowie z MarketNews24 Monika Wystrychowska, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Żeby do przekształcenia doszło cudzoziemiec musi uzyskać zgodę ministra na posiadanie takiego lokalu i wtedy przekształcenie stanie się możliwe.

– Wątpliwe jest w jaki sposób organy administracji będą sprawdzać czy któryś lokal w budynku jest własnością cudzoziemca, zwłaszcza że takiej informacji nie ma w księgach wieczystych – wyjaśnia mec. Monika Wystrychowska.

Czy urzędnicy będą wzywać wszystkich właścicieli lokali, aby dowiedzieć się czy ktoś jest cudzoziemcem? Nie wiadomo, ale brzmi to absurdalnie.

-To jest kolejna bolączka tej ustawy – komentuje M.Wystrychowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 10 =