Przekształcenie użytkowania wieczystego przez obcokrajowca

0
69

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało się odbywać automatycznie, ale okazuje się, że obecność jednego cudzoziemca może zablokować cały proces. Dotyczy to lokali użytkowych oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz przypadków w których zgodnie z ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wymagane jest zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości.

– Taka sytuacja, gdy właścicielem lokalu jest cudzoziemiec może bardzo opóźnić cały proces przekształcania użytkowania wieczystego we własność – mówi w rozmowie z MarketNews24 Monika Wystrychowska, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Żeby do przekształcenia doszło cudzoziemiec musi uzyskać zgodę ministra na posiadanie takiego lokalu i wtedy przekształcenie stanie się możliwe.

– Wątpliwe jest w jaki sposób organy administracji będą sprawdzać czy któryś lokal w budynku jest własnością cudzoziemca, zwłaszcza że takiej informacji nie ma w księgach wieczystych – wyjaśnia mec. Monika Wystrychowska.

Czy urzędnicy będą wzywać wszystkich właścicieli lokali, aby dowiedzieć się czy ktoś jest cudzoziemcem? Nie wiadomo, ale brzmi to absurdalnie.

-To jest kolejna bolączka tej ustawy – komentuje M.Wystrychowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 ⁄ 6 =