Coraz mniej mieszkań kupujemy za gotówkę

0
125

2,89 mld zł wydali Polacy na zakup nowych mieszkań w siedmiu największych polskich miastach, jak wynika z najnowszych szacunków NBP zawartych w raporcie za III kw. 2018 r. To o 434 mln zł mniej niż kwartał wcześniej, ale też o 1,2 miliarda mniej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Narastają obawy przed zakupem mieszkania na tzw. górce cenowej. Od kilku kwartałów widzimy znaczny spadek zakupów gotówkowych dokonywanych w biurach sprzedaży deweloperów, choć wciąż notowane wyniki nie są niskie. Najprawdopodobniej najbardziej zachowawczy inwestorzy wstrzymali się z zakupami widząc bardzo szybko rosnące ceny mieszkań.

– Rentowność wynajmu pozostaje więc wciąż na bardzo atrakcyjnych poziomie, nawet 3-4 razy wyższym niż zyskowność przeciętnej rocznej lokaty, a do tego dochodzi wzrost cen mieszkań szacowany na od 9% (dane NBP) do bez mała 15% (Home Broker i Open Finance)- mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, analityk Open Finance. – Problem w tym, że nikt nie daje gwarancji, że tak wysokie zwroty utrzymają się w przyszłości.

Pomimo słabszych danych zakupy stricte gotówkowe stanowią wciąż bez mała połowę (49%) pieniędzy trafiających do biur sprzedaży deweloperów. Odsetek ten wzrósłby do 62%, gdyby uwzględnić też obecną na rynku gotówkę, którą Polacy wykorzystują jako wkład własny przy zaciąganiu kredytów mieszkaniowych (NBP szacuje, że przeciętny kredytobiorca ma 25% wkładu). Jakby jednak nie liczyć, to w obu ujęciach mamy od kilku kwartałów do czynienia ze spadkiem udziału gotówki w sprzedaży nowych mieszkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 ⁄ 6 =