Podatek katastralny – dlaczego jest korzystny dla innych gospodarek, a dla Polski nie do przyjęcia?

0
38

Dość nieoczekiwanie powrócił ostatnio problem sposobu opodatkowania rodzinnych nieruchomości.

Stało się tak za sprawą niedawnej wypowiedzi lidera rządzącej partii, który kategorycznie wykluczył możliwość wprowadzenia podatku katastralnego w jakiejkolwiek przewidywalnej przyszłości. Dlaczego jest to tak ważny problem dla Polaków, i czy faktycznie jest to dla nas najlepsza z możliwych wiadomości?

Różnica pomiędzy podatkiem katastralnym, a tym tradycyjnym od nieruchomości, polega na sposobie ich naliczania. W pierwszym przypadku obliczany jest od wartości nieruchomości, w drugim opodatkowana jest powierzchnia.

– Wersja katastralna w każdym przypadku wydaje się być zdecydowanie bardziej niekorzystna dla portfeli podatników, a dla milionów Polaków praktycznie nie do przyjęcia, bo zaledwie przy 0,5 proc. stawce właściciel skromnego 2-pokojowego mieszkania musiałby płacić daninę 1,5-2 tys. zł, czyli kilkadziesiąt razy więcej niż obecnie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości w RynekPierwotny.pl. – A jednak w przypadku zdecydowanej większości krajów UE podatek katastralny jest obowiązującą normą, przyjęły go już wszystkie kraje Unii sąsiadujące z Polską, Czechy, Słowacja, kraje bałtyckie i oczywiście Niemcy.

Dlaczego katastrat jest korzystny dla innych gospodarek, a dla Polski nie do przyjęcia? Jest to podatek lokalny, istotnie zwiększa więc dochody gmin, tym samym przyspiesza zagospodarowanie terenów, budowę infrastruktury, rozwija gospodarkę przestrzenną. Poza tym silnie stymuluje obrót gospodarczy nieruchomościami.

– Dlatego rezygnacja z wprowadzenia podatku katastralnego w jakiejkolwiek przewidywalnej perspektywie, to niekoniecznie dobra dla nas wszystkich wiadomość – wyjaśnia ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jednak wprowadzenie katastru wymagałoby głębokich zmian w całym polskim systemie podatkowym, a zwłaszcza co do wysokości kwoty wolnej od podatku PIT, która to kwota jest w Polsce bardzo niska.

!!!! Wspierając ich wspierasz nas !!!
W naszych działaniach aktywnie wspierają nas nasi partnerzy, a w szczególności:
Biuro Tłumaczeń 123 Sp. z o.o.
https://123tlumacz.com/

Biuro Tłumaczeń

Tłumaczenia angielski

Tłumaczenia francuski

Tłumaczenia rosyjski


https://123niemiecki.pl/

Włoski tłumaczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 ⁄ 2 =